Grafik weselny – jak rozłożyć wszystkie atrakcje w czasie

Przygotowania do ślubu dobiegają końca. Załatwiliśmy wszelkie formalności i wypełniliśmy terminarz ślubny do ostatniej strony. Wkrótce ślub, a zaraz po nim wesele. Ślub to piękny i wzruszający początek jednego z najbardziej niezwykłych dni w naszym życiu. Po uroczystej, pełnej podniosłych wzruszeń formalnej części – przychodzi czas na zabawę. Jak powinno przebiegać wesele? Jak zaplanować wszystkie atrakcje na weselu?

Planowanie ślubu i wesela

Planowanie ślubu wiąże się z koniecznością zorganizowania wielu jego elementów: od wynajęcia sali, przez zatrudnienie muzyków i fotografa, po skonstruowanie menu i zaplanowanie atrakcji dla gości. Powodzenie weselnej zabawy w znacznym stopniu zależało będzie od… trzymania się grafiku. Wszystko bowiem powinno odbywać się w określonym czasie i kolejności. Jak powinna przebiegać organizacja wesela krok po kroku? Tradycyjny rosół podać przed czy po pierwszym tańcu? Kiedy podziękowania dla rodziców, a kiedy oczepiny? No i o której w końcu podany zostanie tort?

Ceremonia ślubna

Przywitanie i toast na dobry początek

Wesele tradycyjnie zaczyna się od przywitania Pary Młodej przez rodziców. Przywitanie może odbyć się przed budynkiem lub w sali weselnej. Podczas powitania nie może zabraknąć chleba i soli. Po powitaniu Pary Młodej przychodzi czas na powitanie gości (najczęściej robi to w imieniu Nowożeńców wodzirej lub osoba odpowiedzialna za oprawę muzyczną) oraz toast. Obsługa lokalu częstuje wszystkich kieliszkami szampana, goście śpiewają „Sto lat”, po którym sygnał do toastu i opróżnienia kieliszków daje ojciec Panny Młodej lub wodzirej. Ostatnim akcentem tej wstępnej części wesela jest rozbicie kieliszków przez Nowożeńców – im więcej szklanych kawałków, tym więcej lat szczęścia przed Wami.

Zapraszamy na obiad

Po powitaniu i wzniesieniu toastów – zapraszamy gości toast-dla-pary-mlodejna obiad. Jeżeli ślub odbywa się w godzinach popołudniowych – również należy zacząć od posiłku. Przygotowania przed ślubem oraz emocje z nim związane z pewnością sprawiły, że część osób nie miała czasu zjeść porządnego obiadu. Po obiedzie na stołach pojawiają się zimne płyty, sałatki i ciasta. Kolejne ciepłe dania wydawane są według ustalonego wcześniej menu i o określonych godzinach (najczęściej są to 3-4 dania wydawane co ok. 2 godziny).

Tost za parę młodą

Pierwszy taniec

To najbardziej stresujący moment wesela. Oczy wszystkich gości zwrócone są właśnie na Was! Spokojnie, dacie radę! Pierwszy taniec ma wymiar symboliczny – po raz pierwszy tańczycie jako małżonkowie. Nie musicie przygotowywać specjalnej choreografii, choć coraz częściej Pary Młode, w okresie przygotowywania się do ślubu i wesela, decydują się na kurs tańca. Możecie również zaskoczyć siebie nawzajem lub swoich gości jakimś oryginalnym wykonem (niekoniecznie poważnym!).

Gdy pierwszy taniec dobiega końca możecie się ukłonić i zaprosić wszystkich do zabawy. Często jako pierwsi na parkiet wchodzą rodzice Państwa Młodych, następnie świadkowie, a potem pozostali goście.

Tort weselny

Krojenie tortu weselnego to ważny i kolejny symboliczny moment wesela. To Wasze pierwsze wspólne małżeńskie zadanie. Tradycyjnie tort krojony był po oczepinach, które przeprowadza się o północy. Obecnie coraz częściej kolejność ta jest zamieniona i tort weselny podawany jest około godziny 22 – 23. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na późną porę – nie wszyscy goście mogą lub chcą zostać na przyjęciu do północy lub dłużej. Pierwszy kawałek powinniście ukroić samodzielnie i wspólnie (prawa ręka Pana Młodego powinna spoczywać na prawej ręce Pani Młodej, która trzyma nóż), a następnie podzielić się nim między sobą (najpierw mąż karmi żonę, a potem żona męża). W krojeniu kolejnych kawałków może Wam pomóc obsługa.

Tort weselny

Oczepiny

Oczepiny są staropolskim obrzędem, który oznaczał przejście przez kobietę ze stanu panieńskiego w stan zamężny. Współcześnie to najczęściej okazja do doskonałej zabawy z rzucaniem welonu lub bukietu oraz krawata lub muszki w stronę panien i kawalerów bawiących się na Waszym weselu.

Podziękowania dla rodziców i atrakcje weselne

Podziękowania dla rodziców to bardzo wzruszający moment przyjęcia weselnego. Para Młoda dziękuje rodzicom za trud, który włożyli w ich wychowanie. Miłym dodatkiem do tych podziękowań są kwiaty lub inne, spersonalizowane upominki (statuetki, albumy itp.). Podziękować można w różnych momentach wesela, najczęściej jednak ma to miejsce po pierwszym tańcu albo przed lub po krojeniu tortu weselnego.

Jeżeli zaplanowaliście na swoje wesele jakieś atrakcje i niespodzianki dla gości – warto wcześniej zastanowić się, kiedy będą się one odbywać. Animacje dla dzieci mogą być przeprowadzane między obiadem a kolacją – w sposób ciągły, tak by najmłodsi uczestnicy przyjęcia się nie nudzili. Fotobudka zazwyczaj wynajmowana jest na ok 2-3 godziny przyjęcia weselnego. Jeśli chcemy zaskoczyć gości pokazem tańca lub teatru ognia – warto zaplanować go między obiadem a kolacją (ale po pierwszym tańcu!) lub maksymalnie po kolacji. Pokaz barmański to doskonały pomysł na późny wieczór, gdy większość najmłodszych gości weselnych uda się już na spoczynek.

Harmonogram ślubny Waszego wesela warto skonsultować z obsługą miejsca, w którym odbywa się przyjęcie. Korzystając z ich wiedzy i doświadczenia z pewnością ułożycie doskonały plan wesela, w którego realizacji wesprze Was właśnie obsługa restauracji lub domu weselnego.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...