Jak udekorować stoły na wesele?

Dekorowanie sali weselnej to niezwykle istotny element przygotowań, wymagający zaprojektowania spójnej koncepcji oraz doskonałej organizacji (ozdabianie odbywa się najczęściej w przeddzień ślubu i wesela). Dekorujemy przede wszystkim stoły, przy których będą siedzieć nasi goście. O czym warto pamiętać wybierając ozdoby na stół i jak udekorować stół, by wyglądał elegancko podczas całego przyjęcia?

Wynajmij… ładną salę!

To prosta zasada, która pozwoli na stworzenie klimatycznego miejsca na nasze przyjęcie weselne niewielkim nakładem dodatkowych sił i środków. W doskonale zaprojektowanym wnętrzu nowoczesnej sali weselnej, dekoracje będą miały za zadanie przede wszystkim podkreślenie motywu przewodniego wesela i nadanie sali pożądanego przez Młodą Parę charakteru, a nie maskowanie jakichkolwiek mankamentów (np. zniszczonych blatów stołów lub różnych stołów postawionych obok siebie).

Dekoracja stołu w kolorze

Wybierając dekoracje na stół najlepiej postawić na konkretne kolory (maksymalnie 2-3) i konsekwentnie się ich trzymać. Najczęściej wybieranym kolorem bazowym jest oczywiście biel, której odcień dobrze jest dopasować do koloru sukni ślubnej (tak, by np. kremowa kreacja Panny Młodej nie wyglądała na przybrudzoną lub pożółkłą na tle śnieżnobiałych obrusów). Biel można przełamać barwnymi akcentami w postaci kolorowych serwet i serwetek oraz innych ozdób (o nich później!).

Na jakie kolory postawić? Stół weselny będzie doskonale wyglądał, gdy do bieli dodamy: fiolet, róż, czerwień, turkus, błękit lub zieleń. Doskonale będą wyglądały zestawienia wybranych kolorów, np. filetu z żółcią, czerwieni z malinowym różem, zieleni z turkusem, bądź błękitu z granatem. Należy pamiętać, by te same akcenty kolorystyczne pojawiły się również w innych miejscach sali weselnej, np. nad parkietem.

Dekoracje stołów weselnych

Ozdoby na stół weselny

Wystrój stołu powinien być elegancki i pasować do motywu przewodniego wesela (kolorystyki i/lub wybranych przez Państwa Młodych symboli, bądź tematu). Niezwykle ważne jest również takie zaprojektowanie dekoracji, by ten nie stracił na swojej funkcjonalności – gościom powinno być wygodnie i komfortowo, muszą mieć odpowiednią ilość miejsca dla siebie i móc bez problemu rozmawiać ze współbiesiadnikami.

Jakie dekoracje stołu weselnego warto wziąć pod uwagę?

  • Elegancka zastawa to podstawa! Wszystkie talerze, miski i półmiski powinny do siebie pasować, być doskonałej jakości i prezentować się nieskazitelnie. Należy zwrócić uwagę na kolor naczyń (najczęściej stawia się na uniwersalną biel, jeśli jednak zastawa jest kolorowa – będzie ona determinowała kolorystykę ozdób na stołach) oraz ewentualne zdobienia (np. złote wzory na brzegach talerzy wykluczą kolor srebrny z dodatków, a awangardowe, ażurowe wycięcia będą implikować nowoczesny styl innych ozdób). Na stołach nie powinno zabraknąć szklanek na zimne i ciepłe napoje, kieliszków i literatek (ich ilość zależy od rodzajów alkoholu, który planujemy podać gościom), a także dobrej jakości sztućców (pochodzących z jednego kompletu, oczywiście).
  • Serwety i serwetki – najlepiej tekstylne, wykonane z lnu lub wysokogatunkowej bawełny. Kolorystyka serwet i serwetek powinna być zgodna z motywem przewodnim przyjęcia weselnego.

  • Piękne kwiaty na stole weselnym

  • Żywe kwiaty to uniwersalna i ponadczasowa dekoracja – można z nich ułożyć dowolne bukiety na stół weselny. Kompozycje z kwiatów stawia się zazwyczaj co 1,5 – 2 metry na stołach prostokątnych (ułożonych obok siebie, np. w kształcie litery „U”) lub po jednej na stołach okrągłych (centralnie). Bukiety powinny być albo niskie, albo wysokie – tak by goście siedzący naprzeciwko siebie widzieli się ponad nimi lub pod nimi (w tej opcji długie kwiaty układa się w wysokich, najczęściej przezroczystych wazonach). Wykonanie kompozycji kwiatowych najlepiej jest zlecić doświadczonej florystyce, która zadba o to, by kwiaty były świeżo ścięte i odpowiednio zabezpieczone (tak, by nie zwiędły przed końcem wesela). Kolor kwiatów najczęściej determinuje kolory przewodnie reszty dekoracji – to do nich dobiera się serwetki i inne ozdoby.
  • Świece doskonale sprawdzą się w roli ozdoby na stół, która pozwoli zbudować romantyczny nastrój i niepowtarzalny klimat. Obecnie coraz częściej tradycyjne, długie świecie osadzone w świecznikach zastępuje się kompozycjami z tealightami w roli głównej (np. szklane naczynia wypełnione wodą, z zanurzonymi w niej kwiatami lub płatkami kwiatów i pływającymi tealightami) – to rozwiązanie zdecydowanie bezpieczniejsze i bardziej efektowne.
  • Kryształy i płatki kwiatów – jeżeli stoły weselne są wystarczająco szerokie, możemy pokusić się o dodatkowe udekorowanie ich luźnymi elementami. Doskonale będą wyglądały np. rozrzucone na obrusie kryształy (transparentne lub w kolorze nawiązującym do motywu przewodniego) oraz płatki róż (doświadczona florystyka podpowie nam jakie kwiaty wybrać, by ich płatki nie wyschły zbyt szybko).
  • Drobne upominki i wizytówki – to funkcjonalne dodatki, które jednak mogą równocześnie pełnić rolę stylowych ozdób na stołach. Warto zadbać o spójną stylistykę opakowań podarunków dla gości (mogą to być np. trufle w pudełkach) i winietek.

Stół Pary Młodej

Dekoracja stołu Pary Młodej powinna korespondować z wystrojem stołów na sali weselnej. Ważne jest utrzymanie tej samej kolorystyki oraz stylu ozdób. Gustownym dodatkiem, który wyróżni ten stół od innych mogą być np. duże drewniane litery ustawione z przodu (inicjały imion Nowożeńców) oraz pokrowce na krzesła. Niezwykle efektownie może wyglądać również ścianka z żywych kwiatów ustawiona za plecami Państwa Młodych.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...