Jaki budżet należy przygotować na ślub i wesele?

Ślub i wesele to przełomowe wydarzenia w życiu człowieka – od tego momentu idziemy przez życie we dwoje, na dobre i na złe. Nie dziwi zatem fakt, że większość osób planujących małżeństwo, chce dzień swojego ślubu celebrować podczas eleganckiego i mniej lub bardziej wystawnego przyjęcia weselnego.

Ile kosztuje ślub i jakie są koszty wesela?

Przygotuj się na wydatki! Jeżeli planujemy małżeństwo, które chcemy rozpocząć tradycyjnym weselem – musimy przygotować się na spore wydatki. Organizacja wesela może kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od wariantu, który wybierzemy – może być ekonomicznie (zrezygnujemy z atrakcji dodatkowych, zaproszenia i dekoracje przygotujemy sami, ślubne stroje kupimy na rynku wtórnym itp.) lub z przepychem (wynajmiemy elegancki dom weselny z noclegiem dla gości, zamówimy bajeczny tort i kupimy stroje weselne z wyższej półki, opłacimy pełną obsługę oraz zadbamy o oryginalne atrakcje dodatkowe, które urozmaicą wesele), a także od liczby gości, którą zaprosimy (koszt wesela na 50 osób będzie z pewnością mniejszy niż koszt wesela na 150 osób).

Organizacja wesele - budżet

Jeżeli nie chcemy iść na jakościowe kompromisy i dysponować budżetem weselnym, który udźwignie wszystkie nasze marzenia – warto wcześniej zacząć oszczędzać na ten cel, by nie musieć wchodzić w nowy rozdział w życiu z… długami. Większość rodziców z przyjemnością współfinansuje ten ważny dzień w życiu ich dzieci. Kwestie finansowe warto wcześniej, na forum rodzinnym, dokładnie omówić, ustalając kto, za co i ile może zapłacić. To również dobry moment na przygotowanie listy gości i zastanowienie się, czy będą wśród nich tacy, dla których będziemy musieli zarezerwować nocleg (to opcjonalnie dodatkowy koszt!) oraz wstępny podział zadań.

Ile kosztuje ślub cywilny, a ile kościelny?

Koszt ślubu to niewielka część wszystkich wydatków, które czekają nas tego dnia. Jeżeli zdecydujemy się na ślub cywilny, czyli zawarcie małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego – całość będzie nas najprawdopodobniej kosztowała około 100 zł. Z większymi kwotami muszą liczyć się pary, w których jedno z przyszłych małżonków nie jest Polakiem – wówczas dochodzi koszt załatwiania dodatkowych dokumentów oraz ich tłumaczenia przez tłumacza przysięgłego.

Za ślub cywilny w plenerze zapłacimy dodatkowy 1000 zł i będziemy zobowiązani do przedstawienia zgody właściciela wybranego terenu. Wydatki związane ze ślubem kościelnym mogą bardzo się różnić w zależności od obrządku, w którym bierzemy ślub oraz indywidualnych ustaleń, czy zasad obowiązujących w danej parafii. Ślub w kościele katolickim wiąże się najczęściej z dobrowolnymi opłatami (ofiarami) za: wydanie aktów chrztu i stosownych zaświadczeń (np. certyfikatu ukończenia kursu przedmałżeńskiego), zapowiedzi, dekorację kościoła, obsługę organisty, mszę… W sumie może nas to kosztować od 200-500 zł do nawet 1000-1500 zł.

Liczba gości a koszt wesela

Istotną składową ogólnych kosztów przyjęcia weselnego jest tzw. „talerzyk”, czyli cena weselnego
wyżywanie dla jednej osoby. Stawka za jednego weselnika najczęściej mieści się w przedziale 100 – 200 zł, a o jej wysokości decyduje m.in. ilość dań ciepłych, które będą podane podczas przyjęcia, ilość przekąsek, jakość tzw. zimnej płyty itp. W cenę „talerzyka” najczęściej nie są wliczone ciasta i tort weselny. Alkohol to również osobny punkt w kosztorysie wesela. Przyjmując średnią cenę za jedną osobę, wynoszącą 150 zł, z łatwością możemy obliczyć koszty wesela na 50, 100, czy 150 osób. Za przyjęcie, na które zaprosimy 50 gości – zapłacimy 7500 zł, koszty wesela na 100 osób sięgną 15 tysięcy, a impreza, na której będzie się bawiło 150 osób będzie nas kosztować ponad 22 tysiące złotych. To tych kwot musimy doliczyć pieniądze, które wydamy na ciasta oraz odpowiednio duży tort oraz wystarczającą ilość alkoholu. Pozostałe pozycje z cennika weselnego, tak jak choćby wynagrodzenie orkiestry lub DJ’a, czy wynajem fotobudki – są najczęściej niezależne od ilości zaproszonych gości.

Zastawa na weselu

Ile kosztuje wesele?

Skoro wiemy już ile zapłacimy za sam ślub i ilu mniej więcej gości planujemy zaprosić – możemy pokusić się o przygotowanie wstępnego kosztorysu całego przedsięwzięcia.

Na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, że ślub będzie nas kosztował około 1000 zł, a na wesele zapraszamy 80 osób.

  • Wynajęcie sali – najczęściej koszt wynajęcia konkretnego lokalu zawarty jest już w cenie za tzw. „talerzyk”, w wybranych domach weselnych i restauracjach możemy spotkać się z dodatkowymi opłatami, np. za obsługę lub pierwszy toast wznoszony szampanem (najczęściej im wyższa cena za osobę, tym mniej ekstra wydatków nas czeka); koszt wesela na 80 osób to około 12 tysięcy złotych;
  • Dekoracja sali – im ładniejszą i bardziej elegancką salę wynajmiemy, tym mniej będziemy musieli wydać na dodatkowe dekoracje i ewentualne maskowanie niedoskonałości wnętrza; w nowoczesnych domach weselnych do dyspozycji gości są gustownie urządzone sale, z białymi pokrowcami na krzesłach i obrusami (najczęściej jedno i drugie dostępne bez dodatkowych opłat), w takich salach wystarczy zainwestować w dodatki, które spersonalizują wnętrze i nawiążą do motywu przewodniego przyjęcia weselnego – mogą to być choćby żywe kwiaty ustawione w eleganckich wazonach, tiulowe lub papierowe pompony, a także ozdobne winietki i menu; koszt takich dekoracji powinien zapomną się w kwocie do 1000 zł;
  • Tort weselny i ciasta – tort powinien być smaczny, elegancko ozdobiony i odpowiednio duży, by móc bez problemu poczęstować nim wszystkich gości; cena tortu dla 80 osób będzie zależała przede wszystkim od stopnia skomplikowania dekoracji i może wynieść około 500 zł; za ciasta dla 80-ciu osób zapłacimy minimum drugie tyle;
  • Alkohol – to kwestia bardzo indywidualna, coraz częściej organizuje się wesela, na których częstuje się gości nie tylko wódką, ale również piwem i/lub winami, można również zdecydować się na zamówienie barmana, który podczas całego przyjęcia będzie przygotowywał dowolne drinki dla gości; za alkohol możemy więc zapłacić od około 1 tysiąca do kilku tysięcy (jeśli zdecydujemy się na opcję z barmanem);
  • Zaproszenia i prezenty dla gości – to stosunkowo niewielki koszt, który jednak należy odnotować w ogólnym kosztorysie, jedno zaproszenie może nas kosztować od 2 do 10 zł, a drobne upominki / podziękowania dla gości – to koszt około 8-10 zł za jedną sztukę; za zaproszenia i upominki zapłacimy około 200-300 zł;
  • Pozostałe wydatki: suknia ślubna i garnitur (od 1000 do nawet kilku lub kilkunastu tysięcy), obrączki (około 1000 zł), wynajem samochodu (200 – 300 zł), zatrudnienie fotografa i kamerzysty (2-5 tysięcy zł), oprawa muzyczna (1,5 – 3 tysiące zł).

Czas na podsumowanie! Za wesele dla 80 osób zapłacimy około 25-35 tysięcy złotych. Zalecamy przyszłym nowożeńcom, by rezerwując salę – zawsze dopytali właściciela lub managera wybranego obiektu o wszystkie szczegóły i ewentualne dodatkowe opłaty. Właściciele domów weselnych często również mogą polecić sprawdzone firmy zajmujące się obsługą wesel (m.in. zespoły muzyczne, cukierników, firmy zajmujące się wynajmem samochodów, czy dodatkowych atrakcji), które sprawdziły się podczas imprez wcześniej organizowanych i oferują usługi wysokiej jakości, w rozsądnych cenach.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...