Ślub obok sali weselnej – jakie są możliwości?

Ślub w plenerze to marzenie wielu par, które jednak często z niego rezygnują w obawie przed skomplikowanymi procedurami związanymi z załatwianiem pozwoleń i organizacją całego przedsięwzięcia. Tymczasem uroczystość zaślubin pod przysłowiową chmurką jest w zasięgu naszych rąk! Wystarczy tylko wiedzieć co i jak trzeba załatwić i przygotować. Oto kilka najważniejszych informacji, które pozwolą Wam podjąć to wyzwanie i zorganizować wymarzony ślub w plenerze.

Po pierwsze – zgoda

Ceremonia ślubna w plenerze

Zgoda na ślub w plenerze jest pierwszą sprawą, którą muszą uzyskać przyszli małżonkowie. W zależności od tego, czy planujemy ślub cywilny, czy kościelny – załatwienie takiego pozwolenia będzie wyglądało nieco inaczej.

Ślub cywilny w plenerze

Od 2015 roku przepisy polskiego prawa (Prawo o aktach stanu cywilnego) umożliwiają wzięcie ślubu cywilnego w plenerze każdej parze, która złoży odpowiednią petycję oraz uiści dodatkową opłatę. Jakie warunku należy spełnić, aby urzędnicy Stanu Cywilnego wyrazili zgodę na ślub cywilny w plenerze? Poza podstawowymi warunkami, które spełnić musi każda para chcąca zawrzeć związek małżeński – w tym przypadku istotne będzie również miejsce, które na ów ślub wybierzemy. Urzędnik może odmówić nam wydania zgody na ślub w miejscu, które może być potencjalnie niebezpieczne dla młodej pary i jej gości.

Wybrane przez nas miejsce musi również gwarantować zachowanie powagi tego wydarzenia. Niezbędne będzie również przedstawienie zgody właściciela / zarządcy gruntu w wybranej przez nas lokalizacji na organizację w tym miejscu zaślubin. Opłata dodatkowa za ślub w plenerze, którą należy uiścić w USC wynosi obecnie 1000 zł – ma ona pokryć koszty związane z dojazdem i obecnością urzędnika USC poza miejscem jego pracy.

Ślub obok sali weselnej

Ślub kościelny w plenerze

Ślub kościelny w plenerze jest nieco trudniejszy do załatwienia, bo ewentualnego wydania zgody nań nie regulują odgórnie żadne przepisy. Z prośbą o wydanie tzw. licencji na organizację ślubu kościelnego poza kościołem narzeczeni powinni zgłosić się bezpośrednio do proboszcza parafii – swojej, jednego z przyszłych małżonków lub innej, w której planują zawarcie związku małżeńskiego. W tym przypadku o pozytywnym rozpatrzeniu naszej prośby mogą zadecydować szczególne i uzasadnione przyczyny, dla których chcemy zorganizować ślub w konkretnym miejscu.

Nie bez znaczenia będzie również wsparcie księdza, który ślubu będzie nam udzielał. Cena takiej zgody może być różna, w zależności od wewnętrznych regulaminów i indywidualnych ustaleń. Najczęściej jednak jest to dobrowolna ofiara przyszłych małżonków na rzecz kościoła. Podobnie jak w przypadku ślubu cywilnego – wybrane miejsce musi być bezpieczne i nie może licować z powagą wydarzenia oraz instytucji kościelnej, a właściciel / zarządca gruntu wybranej lokalizacji musi wyrazić zgodę na organizacją ślubu kościelnego na jego terenie.

Zgoda na ślub w plenerze wydana przez Urząd Stanu Cywilnego lub kościół może być obarczona różnymi wymaganiami, które należy bezwzględnie spełnić. Standardowym warunkiem jest najczęściej konieczność stworzenia miejsca, w którym będzie można wyeksponować godło państwowe (w przypadku ślubu cywilnego) lub krzyż (w przypadku ślubu kościelnego).

Piękny plener ślubny

Plener – jak go wybrać i jak przygotować?

Zanim wystąpimy o zgodę na ślub w plenerze do odpowiedniej instytucji – musimy wybrać ów plener. Należy pamiętać, że im bardziej odludne miejsce, tym wyższe będą koszty organizacji takiego wydarzenia. W naturalnej, niezagospodarowanej przez człowieka przestrzeni będziemy musieli nie tylko przygotować specjalne miejsce dla pary młodej oraz krzesła dla gości, ale również zadbać nagłośnienie, przenośne toalety oraz zabezpieczyć miejsce na parking dla samochodów, busów lub autobusu. W przypadku ślubów pod chmurką należy również liczyć się z tym, że z owej chmurki, w najmniej odpowiednim momencie, może spaść deszcz – najlepiej zadbać więc o zadaszenie choćby tej części terenu, na której będzie odbywał się ślub (zrobimy to za pomocą specjalnych namiotów, które można kupić lub wynająć).

Doskonały rozwiązaniem, które pozwala zrealizować marzenie o ślubie w plenerze bez ponoszenia wysokich kosztów dodatkowych takiego przedsięwzięcia jest zorganizowanie uroczystości przy wybranym domu weselnym. Weselne Wilczopole z przyjemnością udostępni Państwu piękny ogród okalający budynek oraz pomoże w organizowaniu miejsca zaślubin pod gołym niebem. To niebanalne i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy, czasu i niepotrzebnych nerwów.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...