Kiedy zacząć planować wesele?

Kluczem do idealnego ślubu i wesela jest dobra organizacja. Im wcześniej weźmiemy się za planowanie wszystkich elementów ceremonii i przyjęcia, tym lepiej. Należy pamiętać, że najlepsze sale weselne rezerwowane są z rocznym (i więcej!) wyprzedzeniem, podobnie jak: muzycy, weselne limuzyny i atrakcje dodatkowe. Co i w jakiej kolejności należy załatwić? Jak podzielić obowiązki i przydzielić role, by w dniu ślubu i wesela być spokojnym o jego przebieg?

Plan: przygotować wesele

Przygotowanie idealnego wesela jest sporym wyzwaniem. Jeśli jednak będziemy się trzymać ustalonego planu działania – wszystko zdążymy załatwić.

Goście weselni

Pierwszym i najważniejszym zadaniem przyszłych małżonków jest sporządzenie listy gości. To od liczby osób, z którymi będziemy świętować jeden z najważniejszych dni w naszym życiu zależy m.in. wybór odpowiedniej wielkości sali, a od średniej ich wieku (liczby starszych gości, czy obecności dzieci) – skomponowanie odpowiedniego menu i przygotowanie ewentualnych atrakcji weselnych. Listę weselnych gości dobrze jest skonsultować z rodzicami przyszłej panny młodej i przyszłego pana młodego – sprawdzą, czy nie zapomnieliśmy o żadnej arcyważnym ciotce lub wujku. Pamiętajmy jednak, że to nasz dzień i nasze święto – zaprośmy przyjaciół i znajomych, w towarzystwie których będziemy się po prostu dobrze bawić.

Odpowiedni lokal

Wybranie odpowiedniego miejsca na przyjęcie weselne wymaga najczęściej osobistego dowiedzenia minimum 2-3 lokali. Miejsce, w którym odbędzie się przyjęcie weselne powinno mieć odpowiednią wielkość, dopasowaną do liczby naszych gości. Ważny jest również klimat i styl wybranego domu weselnego – powinniśmy się w nim po prostu dobrze czuć (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz), a także mieć możliwość spersonalizowania przestrzeni poprzez dobór odpowiadających naszym gustom dekoracji. Istotna jest też lokalizacja sali weselnej, która powinna znajdować się w nie za dużej odległości od miejsca zaślubin (w zależności od tego, czy jest to ślub kościelny lub konkordatowy, czy ślub cywilny – od kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego), w atrakcyjnej okolicy, z dobrym dojazdem do budynku oraz parkingiem. Jeżeli wśród naszych weselnych gości będą osoby przybywające na przyjęcie z daleka – wynajęcie domu weselnego oferującego miejsca noclegowe będzie bardzo dobrym pomysłem.

Weselne menu

Menu weselne powinno być uniwersalne, tak by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Najbezpieczniej jest postawić na tradycyjną polską kuchnię, dbając równocześnie, aby nie była ona zbyt ciężka i została podana w ciekawy sposób. Jeżeli jesteśmy smakoszami kuchni futurystycznej – możemy jakieś jej elementy umieścić w menu – lepiej jednak, by były one jedynie jedną z opcji do wybrania niż daniem obowiązkowym, serwowanym wszystkim. Jeżeli sporą grupę gości weselnych będą stanowiły dzieci – zadbajmy o menu odpowiednie dla nich, z prostymi daniami i nieskomplikowanymi deserami, podawanymi na mniejszych, kolorowych talerzach i naczyniach. Naszym obowiązkiem jest również zapewnienie posiłków gościom na dietach wykluczających (np. bezglutenowej, bezlaktozowej lub wegetariańskiej). Nie zapomnijmy o zamówieniu tortu weselnego, który powinien być odpowiednio duży (każdy z gości powinien mieć możliwość zjedzenia kawałka) i najlepiej uniwersalny w smaku, niezbyt ciężki i nie przesłodzony. Wybierając cukiernika warto udać się na degustację i sprawdzić, czy eleganckie tory i ciasta jego autorstwa smakują równie dobrze jak wyglądają.

Dobra muzyka

Jedzenie i muzyka to te elementy wesela, które są najczęściej wspominane przez gości. Skoro zadbaliśmy już o menu – czas znaleźć profesjonalnych (to bardzo ważne!) muzyków (zespół na wesele) lub DJ’a, którzy będą w stanie zagrać… wszystko!

Profesjonalny fotograf

Ten dzień pozostanie na długo w naszej pamięci, a wspomnienia będzie można w dowolnym momencie odświeżyć oglądając ślubne albumy ze zdjęciami. Zapewne większość gości będzie robić zdjęcia, ale doskonałej jakości fotografie zagwarantuje nam zatrudnienie profesjonalisty, który uchwyci w kadr wszystkie podniosłe i zabawne chwile podczas: przygotowań do ślubu, samej ceremonii oraz przyjęcia. Jeżeli chcemy mieć wśród weselnych pamiątek również film – musimy zatrudnić również kamerzystę. Najrozsądniej będzie skorzystać z usług firmy oferującej usługi foto i video – będziemy wówczas mieć pewność, że jedno i drugie będzie miało równie dobrą jakość, a fotograf i kamerzysta będą sobie wzajemnie pomagać, a nie przeszkadzać konkurując o lepsze ujęcie, miejsce, czy światło.

Podział obowiązków i ról

Przed ślubem i weselem należy dokładnie podzielić role i obowiązki, tak by nasi najbliżsi wiedzieli jakie są ich zadania w tym szczególnym dniu. Unikniemy w ten sposób ewentualnych konfliktów i nieporozumień, ale też rozczarowań. Przyjmuje się, że gospodarzami przyjęcia weselnego są świadkowie młodej pary – to oni powinni dbać o bieżącą organizacje, np. wskazać gościom ich miejsca przy stołach, pokierować do szatni, czy toalet, a w razie potrzeby skontaktować z obsługą kelnerską, czy szefem kuchni. Oczywiście podział ról i obowiązków to kwestia naszej umowy z bliskimi – możemy więc ustalić wszystko wedle naszego uznania.

Atrakcje dodatkowe

Zaplanowanie atrakcji dodatkowych sprawi, że nasze wesele będzie wyjątkowe i absolutnie nikt nie będzie się nudził. Atrakcje, które cieszą się obecnie największą popularnością to: fotobudka i rozmaite pokazy (np. barmańskie, taneczne, czy sztuczek magicznych). Jeżeli naszymi gośćmi są dzieci – pomyślmy o zatrudnieniu animatora, który zadba o bezpieczną i ciekawą zabawę dla nich.

Przyjęcie weselne last minute? To może się udać!

Podjęliście spontaniczną decyzję o szybkim ślubie i weselu? Udaną zabawę można zorganizować również w trybie last minute! Wystarczy postępować zgodnie z wyżej wymienionymi punktami, czyli zacząć od sporządzenia listy gości, a następnie znalezienia lokalu. Zdarza się, że nawet najatrakcyjniejsze domy weselne mają wolne terminy, bo wcześniejsza rezerwacja została np. anulowana. Jeżeli zależy nam na konkretnej lokalizacji – możemy zaplanować ślub i wesele na inny dzień niż najpopularniejsza i najbardziej oblegana sobota. W ten sposób ułatwimy sobie również zadanie znalezienia muzyków i fotografa oraz ewentualnego wynajęcia atrakcji dodatkowych. Organizują przyjęcie w ostatniej chwili, warto pamiętać o maksymie: „chcieć to móc”. Skoro chcecie się pobrać to… możecie. I to w doskonały stylu! Powodzenia!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...